Dezynfekcja samochodu w czasie pandemii

Higiena i dezynfekcja to od pewnego czasu hasła niemal nie schodzące z ust: polityków, domowników czy też pań handlujących na bazarach. Dosłownie wszystkich. Kierowcy i pasażerowie również zwracają bardzo baczną uwagę na sterylność pojazdów. W czasie pandemii Covid-19 dezynfekujemy z zaangażowaniem dosłownie wszystko. Dezynfekowanie samochodu zasadniczo możemy przeprowadzić na dwa sposoby: ręcznie lub metodą ozonowania. Pierwszy sposób jest zdecydowanie prostszy do samodzielnego wprowadzenia go w życie, jest to jednak proces żmudny i czasochłonny, przez co jego efekty mogą pozostawiać wątpliwości. Jednak przy odrobinie samozaparcia jak najbardziej da się zdezynfekować auto na przykład prze własnym domem. Czy równie skutecznie jak w serwisie – sprawdźcie sami.

Bakterie, wirusy i inni nieprzyjaciele

Drobnoustroje osadzają się praktycznie na każdej powierzchni. Jednak jeżdżąc własnym, dezynfekowanym na bieżąco samochodem o wiele prościej unikniemy bliskiego spotkania z tymi niepozornymi istotkami. Przez pewien czas po aplikacji środka dezynfekującego w płynie na pewno nie będą atakowały z równą zapamiętałością jak w aucie zakurzonym i niezdezynfekowanym. Jak zatem zacząć własnoręczną dezynfekcję samochodu? Naturalnie od spryskania odpowiednim środkiem wszystkich dostępnych powierzchni oraz zakamarków. Następnie pozostaje dokładne pranie w możliwie wysokiej temperaturze wszelkich elementów tekstylnych, takich jak chociażby: dywaniki samochodowe, pokrycia foteli itp. Czy będzie to jednak równie skuteczne co ozonowanie? Przekonajmy się!

Ozonowanie auta

Dotychczas chętnie korzystali z tej opcji szczęśliwi posiadacze aut klimatyzowanych. Chodziło oczywiście o ozonowanie samego klimatyzatora, a nie całego auta. Jednak w dobie pandemii koronawirusa wystarczy rozszerzyć ten zabieg o całe wnętrze samochodu. Zaprzyjaźnić się z ozonowaniem powinni także właściciele pojazdów nieklimatyzowanych. Ozonowanie pomaga skutecznie pozbyć się różnych, także innych niż bakterie i wirusy, drobnoustrojów. Często o złe samopoczucie w samochodzie przyprawiają nas na przykład mikroskopijne grzyby, najczęściej rozwijające się w klimatyzacji. Ozonowanie pozwala uwolnić się od ich towarzystwa. Należy mieć na uwadze, że ozonowanie może mieć wpływ na odbarwianie się na przykład niektórych elementów tapicerki, jednak pamiętajmy, że robimy to dla własnego zdrowia i komfortu naszych pasażerów. Zabieg ozonowania jest o wiele trudniejszy i bardziej skomplikowany, niż opisana powyżej dezynfekcja manualna. Na szczęście profesjonalny serwis samochodowy w Wolsztynie Karsson jak i inne tego rodzaju placówki wykonują taką usługę regularnie. Istnieją także firmy zajmujące się profesjonalnym ozonowaniem mieszkań itp. Jeżeli jednak chodzi o auta, to najlepiej zgłosić się do serwisu samochodowego, gdyż tam znajdziecie najlepszych fachowców wyspecjalizowanych w ozonowaniu właśnie aut. Znają oni wszystkie zakamarki oraz miejsca, do których należy się dostać aby zrobić to naprawdę dobrze. Fachowcy doradzą jak często ozonować wnętrze auta oraz zrobią to w ten sposób aby możliwie uniknąć ewentualnych nieestetycznych efektów ubocznych ozonowania wspominanych już powyżej.

Wietrzenie to podstawa

Niezależnie od przeprowadzania procesu dezynfekcji warto dokładnie wietrzyć samochód. Szczególnie bezpośrednio po samodzielnym zdezynfekowaniu płynem o ostrym zapachu spirytusu jak i po ozonowaniu. Dokładne wietrzenie wnętrz ma znaczenie nie tylko w przypadku pomieszczeń mieszkalnych, ale i samochodów.

Po co jeszcze do serwisu?

W profesjonalnym serwisie samochodowym w Wolsztynie możecie liczyć na profesjonalne podejście. Oprócz dezynfekcji sensu stricto podczas pandemii bardzo istotna jest wymiana filtra kabinowego. Oprócz klimatyzacji to on gromadzi w sobie wszelkie zanieczyszczenia. O ile przed pojawieniem się wszechobecnego zagrożenia w postaci Covid-19 filtry kabinowe traktowano nieco po macoszemu, to obecnie coraz więcej klientów zwraca na to uwagę. Tymczasem prawdziwi specjaliści, do jakich załoga serwisu Karsson się zalicza, proponowali jego wymianę także przed pandemią. Zwykle podczas ozonowania samochodu lub klimatyzacji. Obecnie jednak tak samo, jak ozonowanie wskazane jest częściej – tak również częstsza wymiana filtra kabinowego na pewno lepiej zabezpieczy Was przed różnorodnymi zarazkami. W każdym modelu auta przebiega ona nieco inaczej, jednak firma Karsson z Wolsztyna znakomicie radzi sobie z ich demontażem oraz montażem niezależnie od marki samochodu. Sprawdźcie, a sami przekonacie się, że po tego rodzaju zabiegach po prostu znacznie lepiej oddycha się pełną piersią podczas jazdy, zarówno w maseczce jak i bez niej.

Jak jeszcze możemy zadbać o samochód w czasie pandemii dla naszego zdrowia?

Biorąc pod uwagę to, co możemy zrobić własnoręcznie, to odkurzanie, czyszczenie i pranie na przykład dywaników samochodowych czy tapicerki z większą częstotliwością. Ponadto profesjonalne ozonowanie nie wyklucza stosowania płynów odkażających do powierzchni także w okresie pomiędzy jednym zabiegiem ozonowania a drugim. W aucie co prawda trudno zachować tak pożądany i zalecany dystans społeczny, jednak zawsze, szczególnie kiedy mamy zamiar podróżować z osobą, z którą nie przebywamy na co dzień szukamy dodatkowych rozwiązań podnoszących poziom wzajemnego bezpieczeństwa. Jedną z opcji, stosowaną chociażby przez stołecznych (i nie tylko) taksówkarzy, wożących przecież każdego dnia wiele obcych osób swoim samochodem, okazuje się zamieszczenie grubej folii pomiędzy przednimi a tylnymi siedzeniami. Wówczas jedna osoba siada z tyłu, druga zaś – prowadzi. Pomimo folii można prowadzić dość swobodną konwersację podczas jazdy. Na szczęście nie jest ona dźwiękoszczelna.

Kreatywność na miarę naszych czasów

Obecne czasy stawiają przed nami szereg nowych wyzwań. Z pewnością budzi to uśpioną dotąd kreatywność w niejednym spośród nas. W końcu bezpieczeństwo i zdrowie własne oraz rodziny są priorytetami. Jeżeli chodzi o jazdę samochodem najważniejsze jednak jest regularne ozonowanie oraz manualna dezynfekcja wnętrza. Wszelkie inne pomysłowe dodatki możecie natomiast próbować wprowadzać na własną rękę oprócz tego. Zanim jednak do tego przystąpicie – warto skonsultować się z profesjonalistami z dziedziny motoryzacyjnej jak i medycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *