Jak dbać o tapicerkę w aucie?

Aby nasz samochód był zawsze czysty i zadbany, nie wystarczy tylko mycie i polerowanie karoserii. Bardzo ważne jest też regularne sprzątanie auta w środku. Kluczowym elementem jest czyszczenie tapicerki. Czysta i zadbana tapicerka sprawi, że jazda samochodem będzie zawsze przyjemna i komfortowa. W jaki sposób dbać o tapicerkę w aucie?

Jak pielęgnować tapicerkę skórzaną

Tapicerka skórzana prezentuje się w samochodzie elegancko i stylowo. Mówi się często, że jest to tapicerka ekskluzywna, co wiąże się z tym, że taka wersja dostępna jest samochodach z wyższej półki. Tapicerka skórzana wymaga szczególnej pielęgnacji. Samo jej wyczyszczenie z lekkich zabrudzeń jest raczej proste, bo skórę wystarczy przetrzeć odpowiednim środkiem. Trzeba tutaj jednak pamiętać o tym, aby nawet te najlżejsze zabrudzenia czyścić na bieżąco. Długotrwała plama na skórzanej tapicerce może wniknąć w skórę i później jej doczyszczenie może być niemalże niemożliwe. Tak więc w przypadku tapicerki skórzanej podstawą będzie czyszczenie jej na bieżąco z ewentualnych plam i zanieczyszczeń. Oczywiście przeczyszczenie skórzanej tapicerki to nie wszystko. Skóra wymaga bowiem odpowiedniej konserwacji i impregnacji. Jeżeli bowiem nie będziemy jej impregnować, to z czasem na tapicerce mogą pojawić się pęknięcia, co wygląda niestety niechlujnie i nieelegancko. W przypadku pojawienia się pęknięć pozostaje już jedynie całkowita wymiana tapicerki. Warto więc zadbać w szczególny sposób o to, aby do tych pęknięć nie doszło. Oprócz czyszczenia na bieżąco, należy kilka razy w roku przeprowadzić gruntowne czyszczenie tapicerki specjalnym preparatem do skóry, a następnie ją zaimpregnować. Po pokryciu skóry impregnatem należy ją pozostawić do wyschnięcia. Odpowiednio zaimpregnowana tapicerka będzie bardziej odporna na ewentualne zabrudzenia, nie będzie też pękać. Mimo wszystko warto pamiętać o tym, że nawet najlepsza pielęgnacja nie zagwarantuje, że skóra nie przebarwi się, albo nie straci blasku. Jest to zupełnie naturalne w przypadku obicia skórzanego.

Czyszczenie tapicerki materiałowej

Tapicerka materiałowa to najpopularniejszy rodzaj obicia siedzeń w samochodzie. Niestety jest też dosyć trudna w czyszczeniu. Nie wystarczy jej przetrzeć, tak jak to wygląda w przypadku tapicerki skórzanej. Tapicerka z materiału łatwo łapie plamy, które wnikają głęboko w materiał, ulega też przebarwieniu. Jak dbać o materiałowe obicie? Podstawą jest oczywiście regularne odkurzanie. Dobrze mieć zawsze ze sobą w samochodzie mały ręczny odkurzacz, którym na bieżąco zbierzemy drobne śmieci i zabrudzenia. Jeżeli na tapicerce pojawiła się świeża plama możemy spróbować usunąć ją gąbką namoczoną w odpowiednim środku do prania tapicerki lub usuwania plam. Świeża plama, która jeszcze nie wniknęła głęboko w materiał może zejść dosyć łatwo. Niestety z czasem użytkowania samochodu tapicerka wymaga kompleksowego czyszczenia. Gruntowne pranie tapicerki materiałowej warto powierzyć specjalistom. Użycie zbyt silnych środków, albo zbyt mocne czyszczenie może bowiem sprawić, że na tapicerce pojawią się przebarwienia. Dlatego właśnie specjaliści z doświadczeniem wykonają pranie w taki sposób, aby nie uszkodzić tapicerki. Kluczowe znaczenie mają środki piorące jakich używa się do prania. W ofercie Karsson znajdziesz środki do czyszczenia renomowanych firm, które doskonale sprawdzą się w czyszczeniu tapicerek różnego rodzaju. Stosowanie renomowanych środków piorących od najlepszych producentów to gwarancja skutecznego wyczyszczenia tapicerki materiałowej bez obaw o różnego rodzaju przebarwienia i uszkodzenia.

Jak zadbać o tapicerkę welurową

Jedną z rzadziej występujących w samochodach tapicerek, jest tapicerka welurowa. Niemniej jednak jest to jedna z tych najtrudniejszych w czyszczeniu i pielęgnacji. Welurowe obicie wymaga regularnego odkurzania, ponieważ tego typu tapicerka bardzo łatwo zbiera kurz. Im dłuższy włos zastosowanego weluru, tym trudniej taką tapicerkę utrzymać w stuprocentowej czystości. Dlatego właśnie widząc nawet najmniejsze zabrudzenia warto obicie odkurzyć. Okruchy i drobinki mogą bowiem wnikać głęboko we włosie tapicerki, więc po dłuższym czasie doczyszczenie obicia może być bardzo trudne. Tapicerkę welurową należy regularnie prać z wykorzystaniem specjalnych szamponów przeznaczonych dla tego materiału. Piana musi wchłonąć w obicie, aby dogłębnie je wyczyścić i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów. Po takim praniu samochód należy pozostawić do całkowitego wyschnięcia tapicerki. Pranie tapicerki welurowej najlepiej przeprowadzić w cieplejsze dni podczas słonecznej pogody, dzięki temu tapicerka zdecydowanie szybciej wyschnie. Welur jest niewątpliwie dosyć trudny w utrzymaniu, jednak regularne odkurzanie i czyszczenie sprawi, że tapicerka zawsze wyglądać będzie jak nowa.

Jakich środków używać

Kluczową kwestią w przypadku czyszczenia tapicerek jet to, jakich używamy do tego środków. W ofercie Karsson znajdziesz preparaty od renomowanych marek i to właśnie takich warto używać do prania tapicerek. Jakość preparatu wpływa na skuteczność czyszczenia. Tylko jakościowe środki sprawdzonych marek dadzą gwarancję skutecznego czyszczenia. Ponadto, stosując sprawdzone środki mamy pewność, że podczas prania tapicerka nie ulegnie uszkodzeniu lub przebarwieniu. Bardzo ważne jest też to, aby korzystać ze środków dedykowanych dla danego typu tapicerki. Do prania tapicerki materiałowej użyjemy zupełnie innego szamponu, aniżeli do czyszczenia tapicerki skórzanej. Podobnie w przypadku weluru – tutaj środek czyszczący musi być szczególnie delikatny. Niezwykle ważna jest impregnacja tapicerki skórzanej, do której warto używać zawsze past i preparatów najwyższej jakości. Tylko dobry preparat zabezpieczy skórę na długi czas i zapobiegnie jej ewentualnemu pękaniu. Podsumowując, do czyszczenia tapicerki szukamy produktów dedykowanych dla danego rodzaju materiału. Po drugie zaś, kupujemy preparaty sprawdzone od renomowanych producentów, których jakość gwarantuje skuteczną pielęgnację danego obicia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *